W oczekiwaniu na egzamin spawacza

W najbliższym czasie 10 uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu przy ul. Kilińskiego 25 biorących udział w kursie spawania metodą MAG – 135 przystąpi do egzaminu kwalifikacyjnego spawacza.

Kurs dobiega końca. Szkolenie prowadzone jest zgodnie z Wytycznymi Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach. Odbywa się w miłej atmosferze pod okiem profesjonalnej kadry instruktorskiej. Część praktyczna realizowana jest w profesjonalnie wyposażonych halach spawalniczych realizatora szkolenia.

Uczestnicy zostali zapoznani z przepisami bhp na stanowisku pracy. Poznali metody i techniki spawalnicze. Zapoznali się z budową i użytkowaniem urządzeń spawalniczych. W części praktycznej kursu przez kolejne dni zajęć doskonalili wykonywanie złączy teowych i narożnych. Nauczyli się spawów w pozycji pionowej, poziomej. Instruktorzy kursu nauczyli przyszłych spawaczy prawidłowego spawu teowego narożnego oraz spawania złączy rurowych.

Jednak sam kurs spawacza nie wystarczy. Kursantów w najbliższym czasie czeka egzamin kwalifikacyjny spawacza. Po pozytywnym zdaniu egzaminu wydawana jest książeczka spawacza, która bezterminowo upoważnia do pracy w charakterze spawacza w zakresie uzyskanych uprawnień w całej Unii Europejskiej, a także certyfikat stanowiący świadectwo egzaminu spawacza według obowiązujących norm. Nowo nabyte kwalifikacje pomogą uczniom w otwarciu niejednych drzwi w przyszłej karierze zawodowej zarówno w kraju, jak i za granicą, gdzie zawód spawacza jest jednym z najbardziej obecnie poszukiwanych.

Teraz trzymamy kciuki za naszych kursantów i życzymy powodzenia na egzaminie.